Czy niemowlak śni?

Czy niemowlaki śnią? Kiedy pojawiają się sny?

SZOKUJĄCE ODKRYCIE MAMY W BIEGU!!!

Wiele razy zastanawiałam się czy moje Syny śnią. Podejmowałam próby rozmowy na ten temat z Kornelem. Nie wynikło  z nich absolutnie nic. Opowiadałam mu co to znaczy śnić. Mówiłam, że w nocy jak ma zamknięte oczy pojawiają się pod jego powiekami obrazy i dzieją się różne rzeczy… Nie raz pytałam rano czy mu się coś śniło. Wydaję mi się, że nie bardzo rozumiał o co go pytam.

Ostatnio często wstaje rano i pyta o coś co się nie wydarzyło np. gdzie poszła Maja, czemu dziadek nie pozwolił mu zerwać malin. Wnioskowałam po jego pytaniach, że dotyczą one snu. I kolejny raz zaczęłam zastanawiać się jak to jest ze snami. Kiedy się pojawiają, kto ma sny, co na nie wpływa…

Nie będę wgłębiała się zbyt mocno w temat, bo o snach pisać można doktoraty. Mnie ciekawiło od kiedy moje dziecko śni…

Poszperałam w wujku Guglu i okazuje się, że dzieci śnią od samego początku. Pierwsze sny pojawiają się w życiu płodowym i są takie same, jak sny matki. Wnioskować z tego można, że na sny niesamowicie wpływają emocje.  Takie dzidzi w brzuszku naprawdę odbiera nasze emocje i odczucia, bo nie doświadcza tego co my, a jednak wszystko do niego dociera. Dbajcie więc aby te emocje były jak najpozytywniejsze, a sny kolorowe.

Zdziwiłam się tym, jak ważne są dla  mózgu sny. Wpływają na jego rozwój i dojrzewanie . Noworodek śni przez większą część czasu, w którym śpi. Z wiekiem zmniejsza się ilość marzeń sennych, bo mózg jest coraz lepiej rozwinięty i nie potrzebuje tak dużo dziennej dawki snów, pobudzającej jego rozwój. Ale śni każdy z nas przez całe życie. Czasami wydaję nam się, że nie śnimy – to nieprawda, po prostu nie zawsze zapamiętujemy swój sen.

Nie wiem do końca jak jest ze snami u osób upośledzonych umysłowo. Słyszałam, że u niektórych sny nie występują. Nie wiem, nie zgłębiałam tematu. Ale strasznie się zaciekawiłam kwestią snów. Jak wiele na nie wpływa, jak one wpływają na nas, kiedy ile śnimy, kiedy zapamiętujemy sny, a kiedy nawet nie pamiętamy, ze śniliśmy. Studnia bez dna. Wujek Gugelek troszkę mi powiedział, ale dowiem się więcej i Wam powiem :)

Tymczasem idę popatrzeć na me śpiące dziecię, powymyślam sobie o czym w tej chwili śni…

 

A Wy śnicie, czy wydaje Wam się, że nie???