Wysoka gorączka u dziecka
Gdy termometr wybija złowrogie 40 stopni każda matka traci grunt pod nogami.
Oczywiście należy pamiętać, że dzieci gorączkują wyżej niż my, dorośli. Nie należy zbyt pochopnie zbijać temperatury. Pamiętajmy, że gorączka to reakcja obronna organizmu na infekcję. Pozwólmy organizmowi dziecka rozprawić się z infekcją. Gdy jednak temperatura jest zbyt wysoka lub trwa długo musimy ją zbić. Tu zaczynają się schody. Jak zrobić to skutecznie?
Gorączka u dziecka – kiedy ją zbijać?
Temperatura do 38 stopni, to faktycznie mobilizacja dla organizmu do walki z infekcją. Nie należy jej zbijać. jesli nie trwa długo. Gdy jednak temperatura przekroczy 38,5 – 39 należy ja obniżyć.
Koniecznie kontroluj temperaturę. To ważne, przy dużej gorączce.
Do skutecznego badania temperatury powinniśmy mieć dobry termometr bezdotykowy.
Jak zbić gorączkę u dziecka, gdy dotychczas stosowane leki nie działają?
Na rynku dostępne są preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu dość skutecznie rozprawiające się ze zwykłą gorączką. Jeśli jednak to co zazwyczaj działało nie działa?
Ja prawie zawsze z gorączką dzieci rozprawiałam się przy pomocy IBUM FORTE. Szybko działał, chłopaki chętnie biorą smaczny syropek. Niestety wczorajsza gorączka była oporna.
Po konsultacji z lekarką podawałam przemiennie ibuprofen z paracetamolem w odstępach 4 godzinnych. Paracetamol podałam w czopku i zdecydowanie jest to strzał w 10. Działa szybciej i w naszym przypadku skuteczniej.
Dzięki Waszym poradom poznałam nowy lek – Pedicetamol. Dotychczas nie stosowałam, a wczoraj okazał się zbawienny przy naszej gorączce około 40 stopni.
Sporo z nas poleciło jeszcze jeden lek, o który muszę koniecznie zapytać pediatrę przy kolejnej wizycie. Ten lek, to Kidofen DUO.
Jak podaje strona www.swiat-zdrowia.pl KIDOFEN DUO to: lek o skojarzonym działaniu składników o różnych mechanizmach działania przeciwbólowego – ibuprofenu i paracetamolu. Łączy obwodowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne ibuprofenu z ośrodkowym działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym paracetamolu.
A u nas i u wielu z Was, które podesłały mi wczoraj pomocne rady, połączenie ibuprefenu i paracetamolu znacznie skuteczniej radzi sobie z wysoką gorączką.
Kidofen DUO, jest lekiem na receptę. Większość leków przeciwgorączkowych dostępna jest bez recepty. Pamiętajcie jednak, że należy je stosować z głową i najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Jak jeszcze zbić gorączkę u dziecka?
Poza aptecznymi specyfikami sięgnęłam również po domowe sposoby.
Powietrze
Należy pamiętać, że przy wysokiej temperaturze nie należy opatulać dziecka i włączać ogrzewania na full.
Temperatura powietrza 20-22 stopnie jest optymalna. Pamiętajmy również o nawilżaniu powietrza. Wystarczy mokry ręcznik na kaloryfer.
Ubranie
Ubierzmy dziecko w lekka piżamę i okryjmy cienkim kocem, prześcieradłem.
Woda
Poza wilgotnym powietrzem nie zapominajmy o bardzo częstym podawaniu picia dziecku. Często, po kilka łyków. Jeśli dziecko jest jeszcze na piersi, również przystawiajmy je dużo częściej niż zwykle.
Okłady
Posłuchałam Waszych rad i rad mojej babci. Robiłam Kornelowi okłady z wody z octem. Na szklankę wody wlałam łyżkę octu i zrobiłam okłady na kark i łydki. Owinęłam łydki pieluszką tetrową nasączoną wodą z octem, przykryłam suchym ręcznikiem, zostawiłam na 15 minut, aż okład się ugrzał.
Świetnie zadziałał okład „skarpetkowy”. Zrobiłam podobnie jak okład na łydki. Skarpety namoczyłam w wodzie z octem, wycisnęłam i nałożyłam na stópki, przykryłam suchym ręcznikiem i po 15 minutach skarpety nie dość, że były ugrzane, to praktycznie suche. Świetnie wyciągnęły gorączkę.
Świetnie działają również okłady na kark, czoło, pachwiny.
Pewna Pani pediatra wiekowa i bardzo doświadczona, doradziła mi kiedyś aby schładzać okolice wątroby dziecka. I znów nie zbyt gwałtownie żeby nie przeziębić dziecka. Możesz użyć mrożonki. Koniecznie jednak owiń w ręcznik aby nie była aż tak zimna.
Kąpiel
Po zbiciu 40 stopniowej gorączki starałam się już do niej drugi raz nie dopuścić. Szczęśliwie udało mi się dzięki octowym kompresom i schładzaniu okolic wątroby. Byłam jednak przygotowana. Gdyby znowu termometr przebił 40 stopni zrobiłabym chłodząca kąpiel. Metoda jest skuteczna, często polecana przez dyspozytorów na pogotowiu. Wiadomo, że przy tak ekstremalnych gorączkach dzwonimy pod 112. I właśnie podczas oczekiwania na przyjazd karetki można tak pomóc dziecku.
Ważne jest żeby woda nie była zbyt chłodna. Powinna mieć około 1 stopnia mniej niż temperatura chorego. Mam na szczęście w domu termometr do wody, bo powiem szczerze, że nie byłabym w stanie ocenić na oko ile stopni ma woda. Stopniowo możemy ochładzać wodę. Ale stopniowo i delikatnie. Nie działajmy zbyt chaotycznie i pochopnie zbyt szybkie obniżanie temperatury nie jest wskazane.
Po kąpieli można pozostawić dziecko na chwilę niewytarte, przykryte prześcieradłem.
Nie zanurzaj również dziecka zbyt gwałtownie i pamiętaj nie panikuj i bądź z nim. Ono nie rozumie co się z nim dzieje i nasz spokój działa na nie zbawiennie. Jeśli jest taka potrzeba wejdź z dzieckiem do wanny. Bądź nim, tłumacz co i dlaczego robisz.
Warzywa
Właściwości wyciągające gorączkę mają również niektóre warzywa. Są to: cebula i ziemniak, cytryna. Można przekrojonego ziemniaka przykładać do czoła około 15 minut. Przekrojoną cebulę lub cytrynę można włożyć w skarpetki. Podobno niektórzy używają jej również na czoło. Dla mnie nie jest to trafiony pomysł. Jak wiadomo cebula powoduje płacz, podrażnia oczy. Wydaje mi się, że taki cebulowy okład na czole może podrażnić oczka dziecka.
Mam nadzieję, że powyższa wiedza nie będzie Wam potrzebna. Oby Wasze dzieciaczki jak najrzadziej trawiła wysoka temperatura!
Znasz jeszcze jakieś metody jak zbić gorączkę u dziecka? Dopisz w komentarzu, uzupełnimy listę